HR Management Blog

Blog je místo pro krátké příspěvky na aktuální témata, která hýbou světem řízení lidských zdrojů. Občas jsou to postřehy z praxe, občas to vyprovokují politici nějakým svým skvělým nápadem, jak vylepšit naše životy. A občas jsou to věci, které jsou kompletně off-topic, ale mám pocit, že si o nich musím něco napsat, abych si sám srovnal myšlenky.

Některé příspěvky jsou záměrně trochu přehnané, aby vyvolaly zvýšení zájem o namáhání šedé kůry mozkové. Není třeba blog vůbec číst, je možné jej směle přeskočit.November 2, 2021

Už ani headhunter není to, co to bývalo …

Nábor se za několik posledních let dramaticky změnil. Kdo zná maximálně jobs.cz, ten je hodně pozadu (a měl by si rychle dostudovat, jak se dnes dělá ten skutečný byznys v recruitmentu). Dnes jsou všichni na LinkedIn. Nemá cenu si říkat, jestli je to dobrý nebo špatný web. Nejlepší časy pracovních portálů jsou už dávno pryč. Stejně tak je pryč i doba pana headhuntera.

October 31, 2021

Co nám dal a vzal Dave Ulrich?

V jedné větě, David Ulrich nám dal moderní řízení lidí ve firmě. V další větě bych řekl, že nám dal pozici HR Business Partnera. Jako bonus k tomu přidal šest zásadních HR kompetencí, bez kterých jeho model řízení oddělení lidských zdrojů nefunguje moc dobře. Bohužel pro nás, většina si vzala jenom tu pozici a ignorovala ten zbytek.

October 30, 2021

HR Project Update 003

A přišel náraz do zdi, zarazil jsem se a přišla krize. Za poslední dva týdny jsem toho opravdu na webu moc neudělal a nejsem na to vůbec pyšný. Dokážu něco rozepsat, ale už to nedokážu dopsat. Cítím, s jakým odporem se k tomu posadím a jde mi to hodně pomalu a neudržím se u toho. Netflix je prostě lepší a musím s tím nějak bojovat (a nechci Netflix rušit). S tím, jak přišel opravdový podzim, tak na sobě cítím, že mám náladu, kdy bych se nejradši uložil k zimnímu spánku. V létě se má tančit a v zimě se má odpočívat. Ale moc to neprospívá mému HR projektu, takže opět musím vydolovat motivaci odněkud vzadu v hlavě. Ale, mám teda i nějaké drobné úspěchy, není všechno jenom beznadějné.

October 21, 2021

Hlavně buď autentický

Je tu takový drobný nešvar, který vidíme to v korporacích docela často. Někdo mluví tak správně, až je těžké tomu uvěřit. Nikdy nevidíte tu opravdovou osobnost, vidíte jenom ten korporátně správný obraz, který je tak sterilní, až je prakticky nemožné se k tomu nějak pozitivně emočně navázat. Prakticky by se dalo říct, že je to spíš hologram, než autentická manažerská osobnost. Bohužel, v Human Resources je to častější, než bychom si přáli. Chybí tomu ty emoce a grády, je tam jenom procesně správné myšlení. Je to obecně super, jenom se tím špatně buduje důvěra. Jak mít oddělení lidských zdrojů, co má i lidskou tvář? Co s tím?

October 16, 2021

HR Project Update 002

Čas rychle letí a mám za sebou dalších 14 dnů práce na mém projektu. A co se ukázalo jako klíčové sdělení? Že je opravdu hodně těžké udržet motivaci na úrovni, kdy se člověk donutí ke kreativní práci. Ale je pár věcí, které se mi povedly a budu dál pracovat, abych se stal tím opravdovým webmasterem a copywriterem, pokud se tomu dá tak říkat.