Jak si vyjednat zvýšení mzdy?

Všichni máme pocit, že jsme za svou práci placení málo a ostatní kolem nás jsou naopak za svoje výkony přeplacení. Jasně, i já si občas říkám, že za to všechno bych si zasloužil mnohem víc (mnohem, mnohem víc). To ovšem neznamená, že všichni jdeme o výši své mzdy vyjednávat a požadovat okamžité přehodnocení mzdy. Ano, komunikace o tom, jaká číslovka se objeví v pracovní smlouvě v sekci o odměně za odvedenou práci, je klasické vyjednávání a to má svá pravidla, která se vyplatí dodržovat.

Jak si vyjednat zvýšení mzdy

A stejně jako každé dohadování s dodavatelem, někdy je lehké a někdy je to dlouhý zákopový boj. Jako HR Manažer jsem viděl všechny možné případy. Některé proběhly hladce, z některých naopak zbyla hořká pachuť, kterou si někdo pamatoval do budoucna. A pak to dotyčnému pořádně osladil a spočítal. Lidé totiž mají tendenci si pamatovat, když je někdo přitlačí ke zdi a jim nezbývá, než tiše přijmout prohru. Obě strany by vždy měly odcházet s pocitem, že něco získaly, i když je to i něco stojí.

Vyjednat si zvýšení mzdy není vůbec jednoduché, pokud za sebou nechceme spálit mosty. Často se totiž stává, že máme pouze jednu příležitost a další už nemusí nikdy ve jedné konkrétní firmě přijít. A proto se musíme dobře připravit a také musíme být duševně připraveni akceptovat i férový protinávrh.

Za svou kariéru jsem viděl hodně pokusů o přehodnocení základní mzdy. A ne každý přístup fungoval. Například, brutálně tlačit a vydírat, to není nejlepší způsob, jak dosáhnout svého. Jak se říká, kdo seje vítr, sklízí bouři.

Už jenom proto, že tahle země není moc velká a pravděpodobnost, že ještě někdy narazíte ve své kariéře na lidi, které jste jednou přitlačili ke zdi, je hodně vysoká. Známe se mezi sebou a křivdy mají tendenci vyplavat na povrch a jednou se to v nějakých neoficiálních referencích objeví.

Na druhou stranu, umění vyjednávání není složité, pokud obě strany respektují základní pravidla slušnosti a není to pouze o tom, co chci, ale i co za to nabízím. Je to o tom, zda obě strany demonstrují, že mají vůli se rozumně dohodnout. A pozor, i nedohoda může být nakonec rozumný kompromis.

Jaké kroky tedy vedou k tomu, abych o zvýšení mzdy mohl vyjednávat a nezničil si svou pozici ve firmě do budoucna? Zase tak složité to není.

Proč by mi měli přidat?

Chtít přidat je legitimní právo, ale firma nemá povinnost na něj reflektovat. I ona má svá práva. Často touha po zvýšení mzdy začíná pocitem nespravedlnosti v porovnání s ostatními. Mnohdy se v něm projeví i změna životní situace, kdy najednou potřebujeme nějaké peníze navíc. A občas je to jen tak ze sportu, abychom zkusili, jestli se z toho nedá vymáčknout víc.

Jenže, to nestačí. Musím vědět, proč by mi měli v práci přidat. A to není externí faktor, to je něco, co vychází zevnitř. Ovlivňujeme ho pouze my sami. A než se pustíme do jednání, musíme si udělat sami seznam všech pro a proti. Bude se to určitě hodit, protože jen tak vyhneme překvapení.

Rozhodně si musíme udělat sebehodnocení, ve kterém si shrneme:

  • proč bych měl dostat přidáno já;
  • zda je správný čas a mám na to nervy;
  • kde nastal zásadní posun v mém výkonu a přínosu pro firmu;
  • co bych chtěl;
  • co jiného by mne uspokojilo;
  • co se stane, když se nic nestane;
  • co za to dostane firma.

A při vlastním sebehodnocení je třeba sundat růžové brýle. Mohlo by se nám totiž stát, že manažer raději přidá Aničce, která sedí vedle mne jenom proto, aby se ujistil, že ona neodejde. Nevyhodí mne ze dveří rovnou?

Základní předpoklad, že půjdu do vyjednávání o své odměně za práci, je mít jistotu, že se firmě mým odchodem neuleví. Nejhorší je, když manažer ukončí rozhovor o přehodnocení mzdy slovy „Tak jo, kde to mám podepsat?“

Není ani vhodný čas, když se právě firmě nedaří. Každá organizace má skvělé momenty a krizové chvíle. Přijít se žádostí, která navýší celkové náklady v okamžiku, kdy musí každý manažer škrtat, není právě moudré. Riziko zkratu je velmi vysoké. A manažer to může vyhodnotit jako neloajální chování a vaši mzdu si rovnou přičte do kolonky požadovaných úspor. Sice mu v tom může ještě dobrý HR manažer zabránit, ale emocionální škody jsou už napáchané. Všichni jsme jenom lidi a i nadřízení mají slabší chvilky. Nechat rozhodovat emoce je to nejhorší, co se v krizi může stát.

Asi se mi také vysmějí, když nemám, co bych nabídnul. A nebudou ani rozumět tomu, kde jsem vzal tu drzost něco takového vůbec žádat. Pak jsou naše šance na dohodu nulové a nezbyde, než jít cestou plánu B. A to na rovinu, většina lidí, kteří vyjednávají o mzdě, nechce. Častokrát jsem zažil situace, kdy se manažerovi ulevilo, když před něj někdo postavil ultimátní žádost o zvýšení mzdy. Pak je podpis manažera na převzetí výpovědi jediná cesta vpřed.

Umění správného okamžiku

Předně, žádost o zvýšení mzdy by neměla být pro manažera překvapení. Je dobré se o takovém přání průběžně bavit, aby mohl manažer správně reagovat. Postavit ho před hotovou věc často znamená, že jeho šance na úspěch jsou mizivé. Lidí s podobným přáním je hodně, ale vyhovět lze jen zlomku z nich.

Vysokou šanci má naopak ten, kdo něco dokázal a prokázal, že mu jde o firmu, že mu záleží na týmu. V takovém případě jsou totiž všichni ochotní naslouchat tomu, co si přejete. Sice možná nebudou ochotní přistoupit na zvýšení mzdy, ale budou otevření k ostatním návrhům.

Také je dobré přijít se svým přáním v okamžiku, kdy se podobná otázka řeší v celé firmě. Nejlepší moment je v rámci ročního hodnocení, kdy se plánuje, co se bude dít se všemi zaměstnanci. V ten moment jsou všichni připravení, že se vyskytnou nějaké výjimky v systému.

Je to jen o mzdě? Není to o něčem jiném?

Musíme být připravení, že firma často přijde s jiným návrhem. Obvykle se mzda mimo pravidelný cyklus neupravuje, a proto musíme být připravení, že nedostaneme přesně to, co chceme. Nemusíme totiž také získat vůbec nic.

Firma často raději nabídne možnost dalšího rozvoje a nebo větší flexibility v rámci pracovní doby. Dobře si totiž uvědomuje, že o penězích to mnohdy není, že je to jenom způsob, jak si říct o trochu jiný přístup.

Pořád totiž platí, že nejlepší způsob, jak dostat přidáno, je na sobě pracovat, být lepší než ostatní kolem a usilovat o lepší a zodpovědnější pozici. Pak se ani do situace, kdy chcete vyjednávat o zvýšení mzdy, nedostanete.