Employee Lifecycle aneb životní cyklus zaměstnance
Ať bude budoucí vývoj jakýkoliv, nic to nezmění na tom, že vždy bude základní a hlavní rolí Human Resources starat se o zaměstnance end-to-end. Provést zaměstnance celým cyklem ve firmě, od náborového inzerátu po ukončení spolupráce. A je úkolem oddělení lidských zdrojů, aby tento dlouhý proces byl příjemný a poskytoval výbornou employee experience. O tom je Employee Life Cycle.
Human Resources zavádí, řídí a spravuje velké množství procesů, které ovšem musí vždy nějakým způsobem dobře zapadnout do celkového obrazu Employee Life Cycle. Ten musí ovšem podporovat i celkovou firemní kulturu a hodnoty společnosti. Bez toho nemá proces žádný účel a je zbytečný. Zbytečné a neefektivní HR procesy totiž ničí celkový dobrý dojem zaměstnanců a může způsobit pokles produktivity práce.
Pozitivní Employee Experience a vysoká míra Employee Engagement jsou dnes dvě hlavní cesty, jak Human Resources podporuje konkurenceschopnost firmy. Spokojený a zapojený zaměstnanec nevěnuje firmě jenom své ruce, ale dává ji k dispozici i svůj mozek a srdce. Emoční pouto je vždy silnější, než čisté spojení z rozumu.
Samozřejmě, je tu i možnost soustředit se čistě na pracovní výkon, ale takový přístup je dlouhodobě těžko udržitelný, protože tam chybí emoční pouto mezi firmou a zaměstnancem. U toho postupem času narůstá nespokojenost až frustrace a zaměstnanec nakonec nespokojený odchází, i když měl vysoký výkon a tomu odpovídající variabilní složky odměňování.
Nastavit si správná vzájemná očekávání od samého počátku je jednou z podmínek pozitivní zkušenosti zaměstnanců. Pokud firma nekomunikuje jasně, jak pracuje se svým human capital, tak může vzbudit nereálná očekávání. Zklamaný zaměstnanec je obvykle neproduktivní a dříve či později firmu opustí. Pokud zaměstnanec ví, jaké procedury a procesy může v průběhu roku a kariéry očekávat a co musí udělat, pak takové nebezpečí nehrozí. Nakonec, každý zaměstnanec ocení, když je jeho život v organizaci v pohodě a předvídatelný.
Nejlepší firmy věnují velké úsilí tomu, aby jejich Employee Life Cycle Strategy byla příjemná, jasná a jednoduchá. Ptají se zaměstnanců, které procesy jsou příliš složité a pracují na jejich zjednodušení. Ptají se, které komponenty jim chybí a snaží se je do celkového procesu doplnit, aby neztrácely nejlepší zaměstnance.
Co je Employee Life Cycle?
Neexistuje jedna definice Employee Life Cycle. Každá organizace přistupuje k metodologii odlišně. Nicméně, obvykle zobrazuje dva přístupy, z pohledu zaměstnance a z pohledu liniového manažera. V některých případech je ještě doplněn i pohled ze strany Human Resources, kdy je doplněn například i procesy typu Attraction.
Zobrazuje základní touchpoints s HR procesy v průběhu zaměstnání. Některé kroky se odehrají pouze jednou, jako je například Onboarding a Induction, ale například hodnocení výkonnosti probíhá pravidelně, mnohdy na měsíční bázi. Pomáhá novému zaměstnanci v pochopení filozofie lidských zdrojů a upozorní na procesy, kterým firma přikládá zásadní důležitost.
Jednoduchá vizualizace a názorné vysvětlení celého modelu je důležité, protože posiluje sounáležitost s firmou. Employer Brand se musí posilovat interně i externě a jednoduchý obrázek je snadno pochopitelný a je možné ho použít jako názorný příklad v náborovém procesu.
Často je Employee Life Cycle součástí Induction školení, kdy noví zaměstnanci získají základní přehled o tom, jak firma pracuje se zaměstnanci. Nastavuje vzájemná očekávání a popisuje, jaké jsou základní procesy řízení lidských zdrojů v průběhu roku.
Nejčastěji je to jednoduchý obrázek, kde jsou hlavní kroky, jak jdou logicky za sebou a jak na sebe navazují výstupy. Umožňují rychle pochopit filozofii firmy, její firemní kulturu a jaké chování je důležité pro úspěch.
Jaké jsou výhody Employee Life Cycle?
Dnešní Human Resources se musí soustředit i na dokonalou komunikaci svých procesů a nástrojů. Bez reklamy a správného načasování ztratí mnoho procedur své kouzlo. Zaměstnanci očekávají, že HR Marketing je dovnitř organizace velmi silný a dokáže povzbudit nadšení a týmového ducha. A dobrá metodologie Life Cycle dokáže přesně napovědět, jaká budou témata jednotlivých čtvrtletí.
Dobrý model také poskytuje vodítko pro HR tým, jak nastavovat procesy. Musí být jasně navázané na model a musí na sebe logicky navazovat. Zní to jednoduše, ale je to velké umění naučit procesy mezi sebou komunikovat, používat stejná data a nepřekrývat se. Čím větší je organizace, tím hůře se věci koordinují. V takové situaci je model velmi užitečný nástroj.
Tato jednoduchá metodologie funguje i jako kompas a mapa pro zaměstnance a manažery. HR Manažeři mají občas pocit, že ostatní zaměstnanci se dokonale vyznají v procesech řízení lidského kapitálu, ale to není pravda. Zaměstnanci často tápou v tom, co mohou očekávat a jaké procedury je čekají. Employee Life Cycle jim rychle odpoví na základní otázky, kdy v roce se odehrává hodnocení pracovního výkonu. Kdy mohou očekávat přehodnocení mzdy a jak závisí na ostatních HR procesech.
Mimochodem, je to i výborná pomůcka pro manažery. V případě, že dostanou do ruky jednoduchou kartičku, mohou se k ní vracet jako k nástroji, jak rychle zaměstnancům vysvětlit, jaké procedury je čekají. Co musí udělat a jaké mohou očekávat výstupy.
Jaké HR Procesy a kroky (stages) jsou obvykle zahrnuty?
Firmy volí různé přístupy, ale často je v Employee Life Cycle kolem šesti až osmi kroků života zaměstnance v organizaci. Záleží pouze na tom, jak velký detail oddělení lidských zdrojů zvolí. A jak široce uvažuje o své roli v organizaci.
Postupné kroky jsou:
- Attraction
- Recruitment
- Onboarding nebo New Hire Orientation
- Induction
- Performance Management
- Development
- Reward and Recognize
- Promotion, Job Rotation or Exit
Employer Brand je dnes důležitý HR proces. Dříve se firma nemusela ucházet o zaměstnance, protože ti přicházeli sami. Doba se ovšem změnila a o nejlepší talenty se na trhu bojuje. Firma musí investovat do svého obrazu na trhu práce, a proto je Attraction tak důležitá. Uchazeči o práci musí o firmě uvažovat jako o dobrém zaměstnavateli, aby byli ochotni poslat svůj životopis.
Recruitment je další kritický krok v životě zaměstnance. Už dávno se nenosí dlouhé řady pohovorů, složité psychologické testování. Dnes je důležitá rychlost a gamifikace celého náborového procesu. Tady si nový člen týmu poprvé na vlastní kůži zkusí, jaká je firemní kultura v nové organizaci.
Onboarding je velmi důležitý pro emoční pouto mezi firmou a zaměstnancem. Pokrývá prvních několik dní v podniku, ale hraje zásadní roli. Nový člověk si vytváří celkový dojem a bude o něm hodně mluvit s lidmi ve svém okolí. Bude s nimi sdílet první zážitky a porovnávat, co je lepší a co je horší.
Induction je zpravidla o několika týdnech až měsících. Nový zaměstnanec se učí, jak to ve firmě funguje a co je třeba dělat, aby byl člověk úspěšný. Není to jenom o pracovním výkonu, ten hraje pouze částečnou roli. Jde o celkové zapojení do života týmu a organismu.
Na Performance Management se často zapomíná. Není to ovšem jenom o udržení vysokého výkonu. Je to i o nalezení správné cesty vpřed. Dobré a efektivní zadávání úkolů, cílů a jejich spravedlivé vyhodnocování. Firma musí zaměstnancům pomáhat, aby se rozvíjeli a jejich přidaná hodnota v čase rostla.
Investice do rozvoje zaměstnanců jsou důležité. Musí ovšem přicházet ve správný čas a musí mít nějaký účel. Místo rozvoje v celém cyklu je nezastupitelné, ale nesmí suplovat nedostatky na jiných místech v procesu. Dokonalá provázanost s řízením výkonu je důležitá.
Předposledním krokem je Reward and Recognition. Nejen pochvalou je člověk ve firmě živ. Musí také dostávat finanční i nefinanční odměny za svůj pracovní výkon. A musí to být vyvážené. Základní mzda musí být spravedlivá, dostatečná a motivující. Variabilní složky musí podporovat firemní cíle a corporate culture.
Posledním krokem je Promotion/Exit. Promotion je preferovaná varianta, ale každý cyklus musí jednou skončit. V tomto kroku jde zejména o to, aby to byla zkušenost, která zanechá pozitivní pocit v obou stranách jednání.