HRM Handbook: O čem to je? A proč?

Když se v České republice řekne řízení lidských zdrojů, tak se z toho často vyklube trochu navoněná personalistika. Hlavně je potřeba mít v pořádku papíry a mít je dobře založený. Nezáleží ani moc na tom, co je na těch papírech napsaný. Ovšem, to není řízení lidských zdrojů, které slouží jako dobrý základ pro budování udržitelné konkurenční výhody.

Dobře řídit, rozvíjet, motivovat a využívat zaměstnance v organizaci je opravdové kouzlo dobrého řízení lidských zdrojů. Není to raketová věda, ale je to pekelně složité, protože jde nakonec… jenom o lidi. Dělat dobré věci a správně, to je velké umění.

Strategické Human Resources není o dobré implementaci zákoníku práce. Ten se musí samozřejmě dodržovat, ale udržitelná konkurenční výhoda tkví v něčem jiném. V procesech s přidanou hodnotou, které dokáží firmu posunout o krok dál.

Mít konkurenční výhodu znamená, že s lidmi pracuji jinak než na začátku 20. století. Kopírovat technologie a procesy je dnes snadné, ale okopírovat firemní kulturu je prakticky nemožné. Je to v lidech a o lidech.

Svět našeho zákoníku práce je ovšem jiný (ono to není o moc jiné v celé Evropě). Soustředit se na povinné přestávky, evidenci všeho a podrobně a dobře spočítat nároky na všemožná volna. Moderní formy zaměstnání, flexibilita a možnost volby se nepřipouští, protože každý zaměstnavatel se přece snaží zaměstnance vykořisťovat. Jenže, náš svět se hodně změnil a legislativa tyto změny následuje velmi váhavě.

HRM Handbook aneb HR Průvodce
HRM Handbook - průvodce řízením lidských zdrojů

HRM Handbook se nesoustředí na zákonné povinnosti, ale na témata, která souvisí se strategickým řízením lidských zdrojů a HR procesům s přidanou hodnotou. Nikdo vás totiž nepochválí za to, že máte pracovní smlouvy v pořádku, to je přece standard. Nicméně, za výborný rozvoj klíčových zaměstnanců, to už je jiný příběh.

HRM Handbook je zejména o oblastech jako:

  • strategická agenda řízení lidských zdrojů
  • jak je Human Resources organizováno
  • kritické HR procesy
  • budování udržitelné konkurenční výhody
  • rozvoj různých skupin zaměstnanců
  • strategické řízení lidských zdrojů
  • odměňování
  • řízení výkonu.

To jsou samozřejmě jenom příklady a jenom čas ukáže, kam se to celé vyvine. Pokud budu mít návštěvnost nula, tak toho asi za nějakou dobu nechám. Když to bude mít rozumnou návštěvnost (to je mi ale dobře zadaný cíl, že?), tak se tomu budu asi věnovat o trochu víc.

A pokud byste chtěli něco vědět o mé maličkosti, tak to najdete tady. A pokud mi chcete napsat a nebo dát o sobě vědět, tak to jde zase nejlépe tudy.

Hodně štěstí v práci i v životě,

Lukáš