Nástroje, které používám pro HRM Handbook

Nepíšu HRM Handbook pro peníze, a proto ani nechci investovat nějaké velké peníze. Je to taková moje osobní výzva, jestli jsem ještě schopen dotáhnout nějaký projekt do úspěšného konce. Proto jsem se pustil do webu o moderním řízení lidských zdrojů. Tématu dobře rozumím a musím se doučit ty technologie. Nakonec, je to složitější, než jsem si na začátku myslel.

HRM Handbook není projekt, který bych dělal pro zisk. Už jsem na to moc starý, abych dokázal zásadně změnit směr své kariéry, takže se i po svém career breaku budu dál věnovat řízení lidských zdrojů. Ale dal jsem si jednu výzvu, že bych rád celý web udělal pokud možno zadarmo.

Já to tedy bohužel úplně zdarma nezvládnul, ale to je cena pohodlnosti, Už jsem starší pán, a proto už je těžké se učit něco úplně nového. Kdybych nebyl líný, mohl bych to mít zadarmo. Pokaždé se pokusím popsat i alternativu, která je zcela zdarma.

Počítač s Linuxem

Je potřeba počítač. Já mám historicky Apple iMac, ale vybral jsem si nakonec jinou cestu. Pořád se mluví o tom, že s Linuxem jde zvládnout všechno, tak jsem si dal výzvu, jestli nemám ještě zkonstnatělý mozek a dokážu si poradit s něčím novým.

Na vcelku starý počítač jsem nainstaloval Manjaro Linux, doinstaloval aplikace, které jsem potřeboval a pustil se do práce. Zatím to vcelku jde, i když se mi po iMacu občas hodně stýská.

HRM Handbook: Průvodce moderním řízením lidských zdrojů
HRM Handbook: Průvodce moderním řízením lidských zdrojů

Není to už tak časté, ale některé věci se prostě na Applu dělají lépe. Nebo snadněji, ale bude to více o zvyku. Manjaro můžu doporučit. Běhá to hezky a je to neustále aktuální. Jen to občas od člověka očekává, že se zanoří do hlubin příkazové řádky.

Jak na strukturu webu?

První a zásadní krok při vývoji webu je promyslet si dobře obsah a strukturu webu. Opravdu nemá cenu se pustit do psaní předtím, než si člověk ujasní, jak by měl web vypadat z hlediska struktury. Pustit se do psaní bez ujasněné strategie a cílů, to je jenom velká ztráta času. Prostě, je potřeba mít naprosto jasno, jak bude navzájem propojen a jaká jsou jednotlivá témata.

Zabere to hodně času, ale vyplatí se to. Je to stejné jako s projekty v práci. Dobré plánování se pozná na konci projektu, protože se dokončí. Vyzkoušel jsem hodně nástrojů a mohu doporučit následující:

  • prázdný list papíru,
  • Microsoft Excel,
  • Google Sheets,
  • LibreOffice Calc,
  • cokoliv jiného, co plní svůj účel.

Vyzkoušel jsem různé programy pro kreslení myšlenkových map, ale nakonec se mi nejvíce osvědčil list papíru na začátku a ve druhém kroku zapisovat nápady do Excelu. S tím, jak jsem přešel na Linux, tak používám LibreOffice Calc. Funguje to skoro stejně, jenom je to zadarmo a funguje to všude. (Poznámka bokem, LibreOffice funguje skvěle i ve Windows a macOS. Není třeba platit nebo krást, stačí najít alternativu zadarmo.)

Práce s tabulkou je už ta fáze, kdy člověk provádí i výzkum trhu. Zapisuje odkazy na zajímavé stránky, klíčová témata a podtémata, citace a klíčová slova, která se musí na stránce objevit. Ovšem, i s listem papíru a obyčejnou tužkou se dají zvládnout zázraky, zejména na počátku.

Mimochodem, navrhnout dobrou strukturu webu a udržet ji, to považuji za opravdové umění. A tu velkou tabulku v Excelu nebo LibreOffice se vyplatí udržovat aktuální, protože nakonec i napoví, která stránka by měla odkazovat na nějakou jinou. Vyplatí se to, vážně. Až budu mít kompletně hotovo, tak určitě i napíšu, jak s tabulkou pracovat, aby web dopadnul tak, jak měl dopadnout.

Jak to udržet celé pohromadě a neztratit se v tom?

Udělám jednu malou odbočku. Vyplatí se nastavit si dobrou strukturu pro design celého webu. Kam se budou ukládat rozepsané texty, kde budou rozpracované obrázky, kam se budou ukládat finální výsledky. Nejenom struktura webu je důležitá, je potřeba si dobře nastavit i strukturu adresářů.

Mám rád jednoduchá řešení, ke kterým mohu přistoupit odkukoliv. Mám doma malý starý server a na něm mi běží NextCloud. Takže mám vše tam a mohu se podívat i z práce a nebo z tramvaje cestou do práce. A je to zcela zdarma.

Jako bonus Nextcloud nabízí i výbornou možnost pro psaní rychlých poznámek. Má na to přímo modul a stačí si poznámku zapsat nebo vyfotit a uložit. A vrátit se k ní kdykoliv později.

Píšeme texty? Ale v čem a jak?

Další důležitý nástroj je dobrý editor textů. Mimochodem, není to určitě Microsoft Word, ale spíš editor, co zvládá plain text a nějaký základní Markdown. Vyzkoušel jsem jich hodně, začínal se Sublime Text, který je výborný, ale má svoje specifika.

Přešel jsem k Atomu a Microsoft Visual Code. Ty jsou oba zdarma, ale nezvyknul jsem si na ně. Nakonec jsem skončil úplně jednoduchého programu a to Ghostwriter. Jde si přesně jenom za tím, k čemu je určený. K psaní textů bez vyrušování.

Mimochodem, jestli mohu doporučit investici, která se vyplatí, pak je to kvalitní mechanická klávesnice a dobrá ergonomická myš. Ruce a prsty budou děkovat za poctivou mechanickou klávesnici, kde není design hlavní kritérium vývoje. Mechanická klávesnice je drahá, ale vydrží prakticky věčně.

A nastavitelné podsvícení by mělo být povinné. Klasicky bílé je nejlepší. Není třeba utrácet za všechny RGB možnosti, nakonec skončíte u bílé, protože je nejlepší. Kdo vydrží psát na klávesnici, která připomíná kolotoče na pouti, ten by měl dostat medaili za výdrž.

Kreslíme, konvertujeme

Na kreslení obrázků se mi osvědčil program, za který bych se měl stydět. Kreslím je v LibreOffice Impress. Je to alternativa Microsoft PowerPointu a funguje fakt dobře. Občas zkusím i Inkscape, ale pak mi to všechno hrozně dlouho trvá.

Nic nedokáže překonat LibreOffice a PowerPoint jejich skvělou práci se šablonami. Drží mi stejný styl u všech stránek a je na něj spoleh.

Hotové obrázky proženu přes xnConvert, který je opět k dispozici jak na Macu, tak ve Windows, tak i na Linuxu. Obrázky v něm zmenším a změním formát na WebP, aby zabíraly co nejméně místa. Je to zdarma a funguje to hodně spolehlivě.

A nakonec je tu Hugo CMS. Je to aplikace, která dokáže vzít napsané texty, připravenou šablonu a celé to poskládat do webu, který funguje. Je vcelku jednoduchý na naučení, je k němu výborná dokumentace a je to celé velice rychlé.